Виготовлення зірочок
Матеріал виготовлення
Чавунні зірочки використовуються при малих окружних швидкостях (до 2 м/с) і невеликих навантаженнях, що передаються, сталеві - при високих швидкостях і великих навантаженнях. Технологія виготовлення зірочки залежить від матеріалу і технічних вимог, що пред'являються до деталі. Зірочки з чавуну зазвичай відливаються з готовими зубами, і обробці піддаються тільки отвір у маточиці та торці маточини.
Матеріал зірочок вибирають залежно від призначення та конструкції ланцюгової передачі. Для виготовлення провідних зірочок з малим числом зубів (Z<30) невідповідального призначення застосовують сталь 20 (цементація, загартування, відпустка); відповідального призначення - сталь 40, 50 (загартування, відпустка); при підвищених навантаженнях, що передаються, сталь 40Х, 45Х, 45ХН (загартування, відпустка). Для ведених зірочок великих діаметрів з великою кількістю зубів (Z>50), крім перерахованих матеріалів, може бути застосований сірий чавун СЧ15, СЧ20, СЧ35 та ін.
Спосіб виготовлення
У сталевих зірочок зуби фрезеруються або накочуються. Гаряче накочування зубів зірочок знаходить все ширше застосування. При цьому методі економиться 15-30% металу, трудомісткість процесу зменшується в 2-5 разів, міцність втоми вище на 15-20%, міцність при згині - на 20-40%.
Коли зірочка виготовляється із сталевого листа завтовшки до 6 мм, то вся вона, включаючи зуби, може бути вирубана з листа методом холодного штампування.
Зубці зірочки можна нарізати за принципом копіювання профілю інструменту (дискової фасонної фрези) або за принципом обкатки за допомогою черв'ячної фрези, профіль якої розраховується в кожному окремому випадку.
Для підвищення зносостійкості зубів в умовах інтенсивного абразивного зношування зірочки піддаються термічній обробці - загартуванні, що підвищує твердість зубів до 55-60 HRC.
Підбір зірочки. Її знос
Типова ознака зношування зубців зірочки - просідання приводного ланцюга на зубах зірочки. Як тільки це буде помічено, приводну зірочку необхідно замінити. Замінюючи приводний ланцюг, потрібно замінити також зірочки, т.к. при роботі на зношеній зірочці новий приводний ланцюг може піддаватися прискореному зносу. Переважно приймати непарні числа зубів зірочок ланцюгових, що у поєднанні з парним числом ланок ланцюга сприяє більш рівномірному її зношування. Також для збільшення довговічності ланцюгової передачі приймають якомога більше зубів меншої зірочки. При малій кількості зубів у зачепленні знаходиться невелика кількість ланок, що знижує плавність передачі та збільшує зношування ланцюга через великий кут повороту шарніра.
Однак при витягуванні ланцюг прагне піднятися за профілем зубів, причому тим більше, ніж кількість зубів зірочки. При велику кількість зубів навіть у мало зношеного ланцюга в результаті радіального сповзання по профілю зубів ланцюг зіскакує із зірочки.
Тому максимальна кількість зубів зірочки обмежена: для втулкового ланцюга z менше 90, для роликового z менше 120 зубів.